Minden új dolog várakozással és bizonytalansággal tölt el minket. Amikor keressük a megoldást elakadásainkra, gondolkodunk, hogyan érhetnénk el a céljainkat, olyankor kapaszkodókat is keresünk, amelyek segítenek rálépni a megoldás felé vezető útra. Ilyen kapaszkodó lehet a coaching is.
Aki még nem vett részt coaching folyamatban, abban számtalan kérdés merülhet fel a módszerrel, a találkozókkal, az árakkal kapcsolatban.
Összegyűjtöttem az ügyfeleim leggyakoribb 10 kérdését és a rájuk adott válaszokat, hogy segítsek a döntés meghozatalában.
10 kérdés a coachingról
1. Hogyan zajlik az első találkozó?
Miután kényelmesen leültünk a fotelekben, 3 fő része lesz a beszélgetésünknek.
- Elmondom, hogy én hogyan látom a coachingot mint módszert és beszélek magamról, mint coachról.
- Lehetőséged lesz elmondani, hogy miért jöttél el, mi az, amiben támogatásra van szükséged.
- Megbeszélünk minden részletet, ami az anyagiakat és az időbeosztást érinti.
2. Mennyibe kerül a konzultáció?
A nulladik találkozónk (ahogy mi hívjuk), vagyis a konzultáció ingyenes.
3. Miben kell dönteni a konzultáció alkalmával?
Semmiben, de az biztos, hogy közelebb kerülsz a döntéshez azzal kapcsolatban, hogy milyen problémádban milyen segítségre van szükséged vagy hogyan érheted el hatékonyabban a célodat.
4. Mennyire kell kitárulkoznom a coach előtt?
Csak annyira, amennyire neked az kényelmes. Olyan kérdést nem fogsz kapni, amitől zavarba kellene, hogy jöjj.
5. Mit várhatok a találkozótól?
- Megismerhetsz engem és el fogod tudni dönteni, hogy akarsz-e velem dolgozni.
- Ránézhetsz kicsit másképpen a problémádra és a céljaidra, ezáltal tisztábban fogsz látni.
- Megismerheted a coachingot, mint tanácsadási formát és el fogod tudni dönteni, hogy ez az a módszer-e, ami segíthet neked.
- El fogod tudni dönteni, hogy szívesen áldozol-e pénzt a közös munkára.
6. Hol zajlik az ülés?
Bejelentkezés és időpont egyeztetés után az irodámban vagy egy nyugodt kávézóban találkozunk. A kényelmes fotelben, barátságos környezetben néhány perc után nagy valószínűséggel biztonságban fogod érezni magadat és nyugodtan fogsz tudni beszélni a céljaidról, elakadásaidról.
7. Kiderül-e, hogy tudunk-e együtt dolgozni?
Az esetek 90 %-ában el tudjuk dönteni közösen, hogy én szeretnék-e veled dolgozni és te szeretnél-e velem. Ha valamiért ezt a döntést akkor és ott nem tudjuk meghozni, akkor lehetőség van arra is, hogy erre később kerüljön sor.
8. Milyen gyakran kell coachingra mennem?
Általában az ügyfeleimmel az első alkalmakkor kéthetente találkozom, majd a 3-4. találkozó után háromhetente.
9. Honnan tudhatom, hogy te vagy a megfelelő coach számomra?
Érezni fogod. A coachingban nagyon fontos az ügyfél és a coach közötti kémia. Ez egy érzékeny emberi kapcsolat, amely bizalomra épül. Az első találkozónk végén nagy valószínűséggel már érezni fogod, hogy bízol-e bennem és tudok-e segíteni neked.
10. Abbahagyhatok egy coaching folyamatot?
Bármikor. Persze nem javaslom. Amikor megállapodtunk abban, hogy közösen fogunk dolgozni a céljaid elérése érdekében, akkor meg fogunk határozni egy utat, ami elvezet a célig. A coaching folyamat-modellek igyekeznek leképezni az emberi működést, azt, hogyan jutunk el egy számunkra megfelelő döntésig és hogyan tudjuk azt az életünkbe implementálni. Ha egy ilyen folyamatból kilépsz, az a legtöbb esetben nem szolgálja a cél elérését.